29 maja 2010, sobota

Zebrzydowice, godzina 14:44

Agnieszka z IIA, Marta z IIA, Oktawia z IIA, Marcelina z IIA, Joanna z IIB, Paulina z VIA i Kacper z VIC wraz z rodzicami i nauczycielkami czekają na smutnym peronie ongiś międzynarodowego dworca kolejowego w Zebrzydowicach. Panuje nerwowe oczekiwanie. Atmosfera zmienia się diametralnie, gdy z pociągu Praga – Warszawa w ciągu minuty postoju wysiada ośmiu uczniów i cztery nauczycielki. Punktem kulminacyjnym jest ten błysk w oku, kiedy uczniowie rozpoznają swoich partnerów, których do tej pory znali ze zdjęć i emaili. „To ty? Zaraz cię rozpoznałam. Cześć! Ahoj! How are you?” Przez jakiś czas trwa wymiana powitalnych okrzyków, po czym czescy uczniowie jadą do domu polskich gospodarzy. Dla obu stron rozpoczyna się nowa przygoda.
Pani Ivanie Buchtová, czeskiej koordynatorce i nauczycielce języka angielskiego, towarzyszyły w Polsce koleżanki: Eva Hansgutová - nauczycielka muzyki, Marcela Metelková - nauczycielka matematyki, chemii i WF oraz Diana Buchtová – asystentka nauczycielki pracująca z dziećmi specjalnej troski. Pani Miluše Šišková, dyrektorka szkoły - Základní škola a Mateřská škola Dub nad Moravou, příspěvková organizacje, gościła u nas w zeszłym roku.
100_1615.JPG
100_1622.JPG

Jastrzębie, Zespół Szkół Nr 11 godzina 18:00

W szkole nerwowe oczekiwanie.

Zwyczajna szkolna stołówka za dotknięciem czarodziejskiej różdżki (czyt. ciężkiej pracy......) w ciągu dnia przemieniła się w wytworną salę bankietową a zapach cudownie pachnących kiełbasek pobudza kubki smakowe do intensywnej pracy. Chór szkolny przygotowany przez .....po raz setny ćwiczy hymn Unii Europejskiej, która jest głównym sponsorem całego wydarzenia. Gitarzystom zaczynają puchnąć palce a dziewczętom nogi. Ile można stać na taaaakich obcasach i to w rytm poloneza. Rodzice maluchów, ubranych w stroje regionalne, dzielnie pomagają dźwigać powitalny bochen chleba. Trudno nie zauważyć hokeistów rozgrywających być może swój najważniejszy mecz. Oni na pewno zostaną zapamiętani.
Powitanie gości z Czech, Węgier i Rumunii przewidziano na godzinę 18:00. Tymczasem Czesi są już na miejscu, Rumuni na Słowacji a Węgrzy w Wiśle. [sms: We are in wisla now. We may be late for the opening ceremony......We are in fifteen minutes in pawlowice but we have to make a turn the road is closed.]


100_1629.JPG
100_1650.JPG
100_1635.JPG
DSC08991.JPG
DSC08982.JPG

DSC08976.JPG
DSC08987.JPG

Godzina 19:10

Przyjechali, przyjechali!!!

Jesteśmy już w Pawłowicach. Jesteśmy już w hotelu "Dąbrówka".
Z Wisły do Pawłowic było pięć objazdów a w Pawłowicach kolejny. Mimo dość skomplikowanej dla zwykłego GPS-a trasy, węgierski mikrobus zatrzymał się w końcu na placu przed szkołą a z niego wysiadło siedmioro uczniów i sześcioro nauczycieli.
W kwietniu 2010r. w
w szkole
Szent József Katolikus Általános Iskola w miejscowości Kiskunhalas w na Węgrzech odbyło się pierwsze z wymaganych przez Unię spotkań. I tym razem sprawdziło się stare porzekadło o bratankach, dlatego do Polski wybrało się aż sześcioro nauczycieli a chcieli przyjechać wszyscy. Pani Julia Peterne Karasz , węgierska koordynatorka i nauczycielka języka angielskiego, przywiozła do Polski: Bálint Sándorné – Ica, wicedyrektorkę, która zajmuje się sprawami finansowymi, Granyák Pálné – Irénke, nauczycielkę języka węgierskiego i techniki, Bánóczki Margit – Margó i Kozarich Antalné – Bea - nauczycielki nauczania początkowego. Na specjalne zaproszenie przyjechał także dyrektor szkoły pan Tóth Tibor Győző, nauczyciel chemii i przyrody.

Chlebem i solą

Jak tradycja nakazuje, w progu powitała gości dyrektor szkoły Barbara Langosz.
100_1641.JPG
Pani Renata Miler poprowadziła ceremonię powitania gości. Gospodarze zaśpiewali hymn narodowy a następnie staropolskim obyczajem spróbowali chleba z solą. Polska gościnność mówi "Gość w dom, Bóg w dom" i mimo, że projekt Comenius nastawiony jest na najnowszą technologię, to o tradycji nie zapominamy. A bochenek chleba był idealnym łącznikiem pomiędzy poprzednim szkolnym projektem Comenius - "A Slice of Bread", czyli "Kromką chleba" a obecnym "Wirtualnym Edenem".

DSC09024.JPG
100_1672.JPG
DSC09028.JPG
DSC09037.JPG
DSC09039.JPG
DSC09040.JPG
DSC09041.JPG


Poloneza czas zacząć

ogłosiła koordynatorka projektu. No i zaczęli! A jak oni (trzecioklasiści przygotowani w ekspresowym tempie przez nauczycieli muzyki pana Piotra Rut i panią Wiolę Żankowską) tańczyli !!! A jak byli ubrani !!! 100_1684.JPG
100_1686.JPG
DSC09044.JPG
DSC09045.JPG

DSC09046.JPG
DSC09047.JPG

DSC09048.JPG
DSC09049.JPG

DSC09050.JPG
DSC09053.JPG

DSC09078.JPG
DSC09063.JPGGoście natychmiast wyciągnęli kamery i aparaty.
100_1661.JPG


external image 100_1688.JPGKolacja


Już po rozpoczęciu realizacji projektu Virtual EDEN zmieniła się koordynatorka w rumuńskiej szkole w Bukareszcie. Pani Maria Angheluta odeszła do pracy w Ministerstwie Edukacji a na swoje miejsce wybrała Georgetę Geta Tudor, wicedyrektorkę szkoły Scoala cu clasele I-VIII nr. 186 "Elena Vacarescu" i nauczycielkę matematyki. Oprócz Mihaeli Mladenovici, nauczycielki języka angielskiego, którą poznaliśmy już w Kiskunhalas, przyjechała także Lăcrămioara Dumitrache, nauczycielka języka rumuńskiego.

100_1701.JPG
Chór pożegnał uczniów wesołą piosenką. W końcu mogli pojechać do domów swoich gospodarzy. Tymczasem, czekając na rumuńska grupę, nauczyciele rozpoczęli degustację kiełbasek .. i ciasta upieczonego specjalnie przez .... W końcu Rumuni przyjechali i pierwszy dzień zakończył się szczęśliwie, jak to zwykle bywa w raju.