Wycieczka do Krakowa

Godzina 11:00

Zakupy w Galerii Kazimierz
Starczyło czasu tylko na lody.

Godzina 12:00

Obiad w restauracji "Galicja" na ul. Starowiślnej: kotlet z kurczaka, ziemniaki i surówka z marchewki a na deser owoce z bitą śmietaną. Tanio i smacznie - wszystkim smakowało.
IMG_5679.JPGIMG_5692.JPG

Godzina 13:00

Muzeum Galicja

Jednym z zadań naszego projektu jest napisanie wspólnej książki. Na lekcjach języka polskiego pani Krystyna Szczęsny zaproponowałam nam pisanie wierszy o bocianach. Spodobało nam się te zadanie i wena twórcza szalała nad naszą klasą a Pani ciągle śmiała się czytając nasze prace. Próbowaliśmy też napisać wspólnie z partnerami książkę o przygodach bocianów. Pierwsza wersja powstała w Kiskunhalas. Nasi koledzy, którzy tam byli, wzięli nawet udział w przedstawieniu bocianie szukającym przyjaciół. Aby jednak powstała piękna książka, powinna też być pięknie wydana.

100_1728.JPG100_1723.JPG

100_1725.JPG100_1738.JPG
Każda książka zaczyna się od litery a litera powinna być starannie napisana, dlatego wybraliśmy się na warsztaty kaligrafii do muzeum Galicja w Krakowie.

Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania, a często również zdobionego artystycznie. Nauka kaligrafii miała kształtować charakter i cierpliwość. W muzeum Galicja pani Anna Kulpa nie tylko uczyła nas jak pisać, ale opowiedziała o symbolice liter. Tradycyjnie, alfabet hebrajski uważany jest przez Żydów za wieczny i święty, jako że za pomocą jego liter spisana została najświętsza księga judaizmu – Tora. Mówi się, że z pomocą liter Bóg stworzył świat. Druga litera alfabetu hebrajskiego – bet – „ב” rozpoczyna Księgę Rodzaju, otwiera opis stworzenia świata, który zawiera obraz Edenu. Naszym zadaniem było narysować najładniej jak potrafiliśmy swoje imię. Niemało się przy tym natrudziliśmy się a przy okazji upapraliśmy się tuszem. Trudno uwierzyć, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu kaligrafia była w Polsce przedmiotem nauczania początkowego, mającym na celu doskonalenie pisma odręcznego. My już i tak wybraliśmy komputery, jako narzędzie służące do pisania, ale z własnoręcznie wykaligrafowanych imion byliśmy bardzo dumni.
100_1741.JPG100_1742.JPG
100_1743.JPG100_1747.JPG

Następnie słuchaliśmy ciekawego wykładu o kulturze żydowskiej. Poznaliśmy podstawowe zagadnienia dotyczące judaizmu, żydowskiej obrzędowości i kultury. Była to też dodatkowa lekcja języka angielskiego. Poznaliśmy nowe słowa, np.
Menorah – a seven branched candlestick which is lit in synagogues to remember the original menorah in the Temple in Jerusalem. Na koniec musieliśmy odpowiedzieć na kilka pytań. Dla większości z nas było to pierwsze spotkanie z zupełnie obcą nam kulturą, chociaż istniejącą tuż obok. Warsztaty w muzeum Galicja uświadomiły nam jak ważna jest tolerancja i otwartość na drugiego człowieka.
Żydowskie Muzeum Galicja
100_1730.JPG100_1733.JPG
100_1736.JPG 100_1751.JPG