Comenius Alley

We wniosku Programu Comenius "Uczenie się przez całe życie" - Partnerskie Projekty Szkół zadeklarowaliśmy, że podczas wizyt w partnerskich szkołach goście posadzą drzewa, które będą symbolizować ich kraje. Wniosek składało sześć krajów: Polska - koordynator projektu, Węgry, Szwecja, Czechy, Rumunia i Turcja. Wspólnie postanowiliśmy nazwać tę grupę drzew Aleją Comeniusa. Ideą tego pomysłu było, aby po konkretnym projekcie, który trwa zaledwie dwa lata, została w każdej szkole trwała pamiątka.

Aleja Comeniusa ma za zadanie przypominać zarówno program, jak i wielkiego czeskiego pedagoga Jana Komosa Komenskyego, który mu patronuje. Ciężko pracujący, twórczy nauczyciele mogą z łatwością zaangażować swoje szkoły w międzynarodowe projekty i sprawić, że ich lekcje będą bardziej interesujące. Obecnie można bez problemu skontaktować się z ludźmi na całym świecie, ale znacznie trudniej jest znaleźć prawdziwych przyjaciół. Wszystkie cztery koordynatorki projektu mają nadzieję, że ich uczniowie znajdą bliskich przyjaciół, którzy żyją daleko. Projekt jest zatytułowany "Virtual Eden". Jego celem jest m.in. zwrócić naszą szczególną uwagę na otaczające nas środowisko i przypomnieć nam o cudownym ogrodzie Eden. Kiedy myślimy o Edenie, pamiętamy też o szczególnym drzewie. W projekcie Comenius wykonujemy różne zadania - sadzenie drzew jest jednym z nich. Te drzewka są małe i słabe. Potrzebują teraz naszej pomocy. Ale kiedy urosną, staną się duże i mocne. Pewnego dnia być może obecnie najmłodsi uczniowie przyprowadzą swoje wnuki na Aleję Comeniusa . Będą opowiadać im o spotkaniu uczniów z Polski, Czech, Węgier, Rumunii i reprezentanta Szwecji, którzy 1 czerwca 2010 posadzili te drzewa, aby upamiętnić swoją przyjaźń.

DSC09085.JPGDSC09093.JPGDSC09086.JPGDSC09087.JPG
DSC09094.JPG


DSC09098.JPG


DSC09101.JPG
DSC09102.JPG
DSC09104.JPG
DSC09108.JPG

DSC09115.JPG
DSC09116.JPG

ADAM

8 czerwca 2010
Uczniowie klasy II B pani Marii Pacan podjęli się opieki nad drzewkiem polskiej grupy i i nazwali je ADAM. Jednym kojarzy się z pierwszym człowiekiem w raju, innym z wieszczem narodowym, jeszcze innym ze słynnym skoczkiem lub fantastycznym uczniem Akademii Pana Kleksa. Uczniowie klasy II będą jeszcze przez siedem lat uczyć się w naszej szkole. Mamy nadzieję, że po pierwszym komersie przyjdą do Adama, aby zrobić sobie ostatnie wspólne zdjęcie.
DSCN2656.JPG

DSCN2663.JPG

DSCN2682.JPG